دانلود بررسی سکولاریسم وآسیب شناسی فرهنگی واجتماعی نسل ها

دسته: علوم انسانی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 68 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 31

 • بررسی سکولاریسم وآسیب شناسی فرهنگی واجتماعی نسل ها
 • تحقیق بررسی سکولاریسم وآسیب شناسی فرهنگی واجتماعی نسل ها
 • پروژه بررسی سکولاریسم وآسیب شناسی فرهنگی واجتماعی نسل ها
 • مقاله بررسی سکولاریسم وآسیب شناسی فرهنگی واجتماعی نسل ها
 • دانلود تحقیق بررسی سکولاریسم وآسیب شناسی فرهنگی واجتماعی نسل ها
 • پروژه
 • پژوهش
 • مقاله
 • جزوه
 • تحقیق
 • دانلود پروژه
 • دانلود پژوهش
 • دانلود مقاله
 • دانلود جزوه
 • دانلود تحقیق

 • دسته بندی: علوم انسانی» جامعه شناسی دانلود تحقیق در مورد سکولاریسم و آسیب شناسی فرهنگی- اجتماعی نسل ها، در قالب word و در 36 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن تحقیق: بررسی مفهومی دنیاگرایی (Secularism): مقطعی از قرن...

 • دسته: روانشناسی و علوم تربیتی فرمت فایل: doc حجم فایل: 83 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 66 بررسی رابطه میزان خرافه گرایی در بین نسل قدیم و نسل جدید پایان نامه کارشناسی روانشناسی بالینی بررسی رابطه میزان خرافه گرایی...

بررسی سکولاریسم وآسیب شناسی فرهنگی واجتماعی نسل ها

مقدمه:

آنچه که امروز بعنوان صفت ممیزه غرب از مشرق زمین قلمداد می گردد یعنی تفکر سکولاریسم، در ابتدای امر مکتبی الحادی نبوده اما بعدها در اثر همکاری این مکتب با جنبش های ضد دینی اواخر قرن نوزدهم از طریق آثار چارلز برادلو سکولاریسم عموماً بصورت تز جداسازی دین از دولت نمایان گردیده و با مفهوم فرانسوی لیزاسیون به معنای سیاست خارج ساختن امور از کنترل دولت که از عصر روشنفکری و انقلاب فرانسه نشأت گرفته نزدیکی و تقرب زیادی دارد.

در نگاه سکولاریسم خرد و تجربه انسانی جایگزینی است برای دین.

آنچنان که سن سیمون و اگوست کنت نیز در اواخر قرن نوزدهم در آثارشان به این مقوله توجه کرده اند.

الف: ادبیات سکولاریسم

1- بررسی مفهوم دنیاگرایی secularism

2- تعریف سکولاریسم

3- معانی شش گانه سکولاریسم

4- تفاوت سکولاریسم و سکولاریزاسیون

5- تفاوت سکولاریسم و لائیسم

1- بررسی مفهومی دنیاگرایی (Secularism)

مقطعی از قرن یا میان دور (Generation) مفاهیم تحت الفظی هستند که برای واژه secular از ریشه لاتین seculum برگزیده شده است. در فرهنگ تفکر اجتماعی بیان شده که:

سکولاریسم secularism مکتبی است که می کوشد تا مجموع اصولی برای رفتار انسانی مبتنی بر تجربه و معرفت عقلانی، در برابر رفتار مبتنی بر ماوراء الطبیعه و الاهیات ایجاد کند.

همچنین در فرهنگ علوم سیاسی، سکولاریسم را به معنای جدایی سیاست از دین، جدایی انگاری دین و دولت، اعتقاد به انتقال مرجعیت از نهادهای دینی به اشخاص و یا سازمانهای غیردینی آورده اند.

بنیان گذار بزرگ مکتب سکولاریسم هولیواک بود که در خانواده ای مذهبی از قشر صنعتگر بدنیا آمد و بعدها از حمله اعضای هیأت تبلیغی اجتماعی اوئنی شد و خود از پایه گذاران سکولاریسم گردید.

در زبان عربی نیز دو واژه العلمانیه و العلمانیه را برای تبیین سکولاریسم قرار داده اند. اما همانگونه که از تعداد واژگان پیداست اختلاف قرائت بحث های بسیاری را بین متفکران عرب پدید آورده است.

طرفداران ترجمان العلمانیه، به بعد علم گرایی سکولاریسم توجه و آن را مشتق از علم می دانند و سکولاریسم را علم گرایی تعبیر کرده اند و با این تعبیر علمانی را شامل کسی می دانند که به امکان معرفت اخلاقی یا دینی معتقد نبوده و گرایش به الگو قرار دادن علوم طبیعی و تجربی برای انواع شناخت دارند.

طرفداران ترجمان العُلمُانیه، به بعد عالم و دنیاگرایی سکولاریسم توجه و علمانیه را مصداق نقش انسان در عالم دانسته و بر استقلال عقل در تمام عرصه هایی که نماد یابد صححه می گذارند.

البته جان کین در خصوص این اختلاف قرائت بر این باور است که فقدان اصطلاحی در زبان عربی برای وصف سکولاریسم، سکولاریته و سکولار باعث اختلاف شده است.

2- تعریف سکولاریسم

از سکولاریسم دو دسته تعریف ارائه شده است:

تعاریف مبتنی بر نتایج و هدفهای سکولاریسم

تعریف سکولاریسم

تعاریف مبتنی بر مبانی فکری و فلسفی سکولاریسم

مثلا ماکس وبر آلمانی معتقد است:

آنجا که جامعه دینی از جامعه سیاسی جدا گردیده بصورتی که دولت حق هیچ گونه اعمال قدرتی در امور کلیسا را نداشته و بلعکس کلیسا نیز حق هیچ گونه دخالتی در امور سیاسی را نداشته باشد مفهوم سکولاریسم تبلور می یابد.

این تعریف بر مبنای نتایج کارکردی سکولاریسم و هدفهای آن تبیین شده است در صورتیکه حلیم برکات در کتاب المجتمع العربی المعاصر بیان می کند که:

سکولاریسم نظامی عقلانی است که روابط بین افراد، گروهها و موسسات را با نهاد دولت بر اساس مبادی و احکام عمومی که متضمن تساوی افراد جامعه در قبال آن است تضمین می کند همچنین وی نه ویژگی را برای سکولاریسم با این تعریف قائل است که عبارتند از:

1- جدایی دین از دولت

2- طرد قوم گرایی و طایفه گری سیاسی

3- برقراری مساوات بین افراد ملت، علی رغم اختلاف دینی که محاکم مدنی عمومی آن را تضمین می کند.

4- تساوی بین زن و مرد در قانون و احوال شخصی

5- منشاء قانونگذاری، جامعه است که بر اساس نیازها و مشکلات قانون وضع می کند.

6- حاکمیت و مشروعیت حکومت از ملت است.

7- منزلت داشتن فرهنگ علمی و عقلانی

8- به رسمیت شناختن حقوق مذاهب و قومیت های دینی گوناگون

9- آزادی دین از سیطره دولت و دولت از سیطره دین

ب: زمینه های پیدایش سکولاریسم

1- زمینه های فکری:

A – نهضت علمی

B – علم و فن آوری

2- وقایع اجتماعی

3- زمینه های فرهنگی:

A کلیسا و عملکرد آن

B – نهضت اصلاح دینی

(Reformation)

معانی شش گانه سکولاریزاسیون

آقای شاینر در مقاله ای به نام The sociology of Religion به شش معنی از سکولاریزاسیون اشاره می نماید که عبارتند از:

1- افول دین:

در این تعریف جامعه بی دین جامعه ای است که نمادهای مورد قبول گذشته و نهادها و عقاید پیشین، اعتبار و نفوذ خود را از دست داده و در نقطه اوج دنیایی شدن قرار گرفته اند.

2- سازگاری با این جهان:

در این معنی گروه مذهبی یا جامعه ای که بطور دینی شکل یافته توجهش را از ماوراء برگردانده و بیشتر به این جهان متمایل است.

نقطه اوج سکولاریزاسیون در این معنی عبارتست از جامعه ای که بوسیله وظایف عملی این جهانی پرشده و گروه دینی آن، از دیگر گروه های اجتماعی متمایز نباشد.

3- عدم دل مشغولی به دین:

در این شکل جامعه خود را از درک مذهبی که قبلاً هویت آن را شکل داده مجزا کرده تا خود را به صورت واقعیت مستقل رسمیت بخشد و در نتیجه مذهب را به زندگی خصوصی محدود کرد.

در نقطه اوج چنین جامعه سکولاریستی در جامعه فقط ادیانی در محدوده گروه های دینی حضور داشته و ادیان حاضر نیز با خصلت کاملاً درونی که تقریباً خنثی بوده و بر نهادهای اجتماعی بی تأثیر است و کنش های جمعی نیز تأثیر پذیری از آن ندارد.

هانا آرنت در کتاب بین گذشته و آینده، دنیایی شدن را به جدایی دین و سیاست تعریف کرده است.

1- سکولاریسم قبل از انقلاب اسلامی

سکولاریزم قبل از انقلاب اسلامی و در دوره های سلاطین و پادشاهان قاجاریه عموماً از شش روش متداول ورود در کشورهای اسلامی وارد ایران شد. اما در این میان روش ورود از طریق روشنفکران یا همان منور الفکران بسیار نقش بارز و گسترده ای را ایفا کرده

از جمله منور الفکرانی که بعلت بهم آشفتگی های دوران قاجاریه از نظر اجتماعی، سیاسی، اقتصادی فضا را مهیا برای طرح دیدگاهها و شعارهای سکولاریسمی خود دیده بودند میرزا ملکم خان از ارامنه اصفهان است. وی با طرح شعارهای فریبنده ترقی خواهی و عدالت اجتماعی و گرفتن ظاهری و مسلمان در لفافه دینی هدفهای فراموش خانه و سکولاریزم غرب را در کشور دنبال می کرد. ملکم در بینش سیاسی اش از منتسکیو تأثیر پذیرفته و مبلغ لیبرالیسم سده 19 بود.

وی در برابر دین موضعی فریبکارانه گرفته و با جملاتی زیرکانه و در رنگ و لعاب دینی به هدف جدایی ریشه های دینی در مردم و سیاست می پرداخت.

از منور الفکران دیگری که مروج سکولاریزم در ایران بوده است آخوندزاده بود.

وی از 7 سالگی درس طلبگی را شروع اما در میانه راه سپس از آشنایی با میرزا شفیع شدیداً تحت تأثیر قرار گرفت و از ادامه روحانیت منصرف می گردد. از آن پس نیز چنان به ترویج تفکر سکولاریزمی و فرنگی مآب شدن کشور می پردازد که رو در روی اسلام و حتی مردم ایران در بعد عقیدتی می ایستد و خطابه های اسلام ستیزانه ای را در خصوص عقاید مذهبی مردم بیان می دارد.

وی مهم ترین اصل اساسی در طریق منور الفکری خود را پیکار با دین اسلام جهت تدوین الفبای جدید و متمدن شدن به تمدن فرنگی می دانست.

میرزا عبدالحسین خان معروف به میرزا آقاخان و متخلص به بهار کرمانی نیز از جمله منورالفکرانی بود که ساز بی دینی و سکولاریستی را در کشور کوک کرده اند.

آقاخان، ادبیات فارسی و عربی، تاریخ اسلام و ملل، فقه و اصول و حدیث و ریاضیات، منطق و حکمت و عرفان را به شیوه متداول آن زمان آموخت.

میرزا فعالیت سیاسی اش را در کرمان آغاز و سرانجام با اتهام با بی گری به استانبول رفت و در آنجا با نظریات فلسفه قرن هجدهم آشنا گردید و از حکمت و عرفان قدیم ایران برید و به بی دینی روی آورد و مذهب اصالت عقل را پذیرفت. وی تحت تأثیر جریان منور الفکری اروپا در مباحث تاریخی فرهنگی، اندیشه ترقی و ناسیونالیسم را به عنوان مبانی نظری می پذیرد.

جالب این که آقاخان نامه باستانی خود را با نام زروان خدای باستانی ایرانیان و اهورامزدا و زرتشت آغاز می کرد. به گمان آقاخان کرمانی، اسلام نه تنها در محدوده علمی و عملی ایرانیان را دچار مشکل کرده بلکه طبع و شکل و قیافه آن ها را تغییر داده است.

دین ستیزی و غرب گرایی افرادی چون آقاخان منشاء خرابی های بزرگی در مبانی اعتقادی مردم ماو روشنفکران عصر مشروطه شد.

---[دانلود]---