دانلود پروژه بررسی شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی

دسته: علوم انسانی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 5052 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 85

 • دیدگاه
 • روانشناسی
 • کودک
 • شناخت
 • پروژه بررسی شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی
 • تحقیق بررسی شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی
 • مقاله بررسی شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی
 • پروژه بررسی شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی
 • دانلود پایان نامه بررسی شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی
 • پایان نامه بررسی شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی

 • دسته: روان شناسی فرمت فایل: doc حجم فایل: 47 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 77 دانلود مقاله دانلود تحقیق روانشناسی کودک مقاله دانلود پروژه دانلود پایان نامه دانلود پژوهش پژوهش تحقیق روانشناسی کودک و پرورش اخلاقی کودک پایان نامه...

 • دسته: روانشناسی و علوم تربیتی فرمت فایل: pdf حجم فایل: 174 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 150 دانلود گزارش کار آموزی پایان نامه بررسی و شناخت میزان سنت پذیری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به منظور شناخت چگونگی پذیرش و...

پروژه بررسی شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی در 85 صفحه ورد قابل ویرایش

فصل اول: مطالعات پایه و زمینه

1-1) بخش اول (پایه):

برخورد روانشناسانه با موضوع

1-1-1) شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی

1-1-2) مراحل رشد کودک

1-1-2-1) خصوصیات کودک 3 ساله

1-1—2-2) خصوصیات کودک 5-4 ساله

1-1-2-3) خصوصیات کودک 6 ساله

1-1-3) کاردانی کودک

1-1-4) کودک و بازی

1-1-4-1) تاریخچه بازی

1-1-4-2) تعریف بازی

1-1-4-3) اهمیت بازی

1-1-4-4) بازی از نظر فروبل

1-1-4-5) اموزش از طریق بازی

1-1-4-6) انواع بازی

1-1-5) کاربرد بازی در اموزش

1-1-5-1) بازی های اموزشی

1-1-5-2) بازی های جسمانی یا بدنی

1-1-5-3) بازی های نمایشی

1-1-5-4) بازی های سرگرم کننده

1-1-6) فضای بازی

1-2) بخش دوم: مطالعات زمینه

1-2-1) شناخت تکنولوژی اموزشی

1-2-1-1) نظری گذرا براموزش پیش از دبستان درجهان امروزوایران

1-2-1-2) ماهیت و کیفیت یک خانه خوب برای کودکان

1-2-1-2) تاریخ ظهور مراکز پیش دبستانی (کودکستان و مهد کودک)

1-2-1-3) تاریخچه شکل گیری مراکز پیش دبستانی و دبستان در ایران

1-2-1-4) هدف های اموزشی و تربیتی کودکستان

1-2-1-5) سازمان اجتماعی کلاس

1-2-1-6) سازماندهی محیط فیزیکی

1-2-2) انتخاب سایت و شناخت کلی ان

1-2-2-1) ضوابط مکان یابی سایت

الف) ضوابط اجتماعی بافت ب) ضوابط کالبدی باف

1-2-2-2) شناخت زمینه (سابقه تاریخی شهر مشهد و بررسی روند توسعه فیزیکی شهر در قرون گذشته)

1-2-2-3) شناخت خصوصیات کالبدی شهر مشهد

الف) بافت سنتی ب) بافت میانی ج) بافت شطرنجی

1-2-2-4) طراحی اقلیمی در شهر مشهد

1-2-2-5) خصوصیات بلوار ارشاد

1-2-2-6) انالیز سایت

فصل دوم: مطالعات تکمیلی و تطبیقی

1-1) بخش اول (تکمیلی):

1-1-1) نقش معماری در پرورش فکری کودکان

1-1-2) کودک، معماری و فضا

1-1-3) برخی احکام کالبدی در مورد طراحی برای کودکان

1-1-4) جلوه های خارجی مهد کودک

1-1-5) شیرخوارگاه

1-1-6) مهد کودک و کودکستان

1-1-7) محوطه سازی برای کودکان

1-1—7-1) محوطه بازی طبیعی

1-1—7-2) فضای باز

1-1—7-3) خیابان

1-1—7-4) فضای مخاطره امیزماجراجویانه

1-1—7-5) پناهگاهها و مکانهای دور از چشم

1-1-8) فضا

1-1-9) میزان درک کودک از فضا

1-1-10) معیارهای کیفیت فضا

1- سازماندهی 2- زمان ومسیر 3-جزءوکل

4- فرم

1-1-11) تاثیر شرایط محیط ی و کالبدی بر کودکان

1-1-11-1) شرایط محیط ی

 • (اثرات نور و روشنایی، اثرات سروصدا، تهویه، شرایط حرارتی)

1-1-11-2) شرایط کالبدی

 • ( رنگ، فرم، ابعاد و اندازه ها، جنس، تزئینات، مبلمان اموزشی، اندازه مدرسه و مهد کودک، تعداد طبقات در مدارس)

1-1-12) اصول طراحی

1-2) بخش دوم (تطبیقی):

1-2-1) ابعاد و فضاهای مورد نیاز کودکستان

1-2-2) بررسی نمونه ها

1-2-3) برنامه فیزیکی

اشنایی با مساله

الف) ضرورت واهمیت موضوع

ب) طرح مسئله

ج) اهداف

د) مبانی نظری عام طرح

ه) منابع

عنوان پروژه :

خانه کودک

الف) ضرورت و اهمیت موضوع:

سرنوشت انسان از دوران کودکی با محیط و فضای اطراف ما عجین گشته است. عقیده بسیاری از متخصصان تعلیم و تربیت بر این است که شخصیت هر انسان در 6 سال اول زندگی او شکل می گیرد بنابراین توجه به نیازهای کودکان در این مقطع سنی و ایجاد زمینه ای برای بروز رشد نیازهای انها از یک سو و اشتغال مادران و نیاز به فضاهایی جهت جهت مراقبت و نگهداری کودکان از سوی دیگر و ضرورت ایجاد فضاهایی در جهت فراهم اوردن شرایط مطلوب برای رشد جسمی

ذهنی و عاطفی و اجتماعی کودکان و شکوفایی استعداد ها و علایق انها ونیز فضایی برای اماده یازی کودک برای ورود به دبستان را مشخص می نماید.

در پیش از دبستان قصد داریم کودکان را به سمتی سوق دهیم که نسبت به محیط اطراف خود کاملا کنجکاوی نشان دهند و یاد بگیرند که چگونه یاد بگیرند. باید توجه کرد که شرایط فیزیکی تاثیر انکار ناپذیری بر رفتار و افکار دارد. امروزه ساختمانهایی که به بعنوان کودکستان از انها استفاده میشود عموما با کاربری مسکونی و کربری های دیگر بوده اند که از لحاظ کالبد معماری متناسب با نیازهای کودکان نمی باشند.

بر اساس نظریات روانشناسان فضای کودکستان باید قادر باید نیروهای ذهنی و احساسی و خلاقه کودک را تحت تاثیرقرار داده و از این طریق هم در اموزش او شرکت کنند و هم محیط ی با طراوت برای وی بوجود اورد.

هر کودکی بر روی کره زمین زمانی آرزوی دنیای پاکتر را در دل پرورانده است دنیایی مبرا از این رازهای زندگی و در عوض داشتن یک باغ جادویی، امن که مکانی برای تفریح و تماشای بی پلیان انسانها و محیط پیرامونشان در تاثیر پذیری متقابلند. کودکان به سبب محدودیت های جسمی و روانی خود در قیاس با بزرگسالان تاثیر پذیری بیشتر و عمیق تری داشته باشد و در عوض تاثیر گذاری کمتری بر محیط دارند و به این ترتیب بیش از بزرگسالان اجباراً تابع شرایط محیط ی اند.

کودکان حساس ترین گروه سنی جامعه را تشکیل می دهند و در حساس ترین و مهمترین سالهای زندگی شان که پایه های رشد شخصیتی و ذهنی و اجتماعی و جسمی آنها شکل می گیرد تا زمانیکه وارد شهر می شوند نیازمند این هستند تا زندگی اجتماعی را در مقیاس خود تجربه کنند و این او مستلزم فراهم بودن فضایی کودکانه و صمیمانه است. فضایی به دو از هیاهوی بزرگترها. دنیایی پر از شادی با رنگهای زیبا که در ان کودک فرصت بیابد افکار تازه و پرورش و رشد استعدادهایش را داشته باشد فضایی که زمینه مناسب برای خلاقیت کودکان فراهم آورد.

در طراحی ساختمان مهدکودک، کودک محوری اولویت دار. به این معنی که ساختمان باید برای نگهدرای موقت کودکان طراحی شود نادیده گرفتن عادتمان شده است، حتی اگر پای کودکان در میان باشد. این را بیشتر کارشناسان شهری می گویمند: شهر بزرگ شده، رشد پیدا کرده اما توسعه هنوز غایب است.

Delft: مهدکودک

آرشتیکت: voets , bv, Delft

این مجموعه شامل مهدکودک و دبستان است و دارای هشت کلاس است. آنچه که ابتدا در این مجموعه جلب نظر می کند رنگهیا زیبایی است که در نما استفاده شده است که هم در خوانایی آن کمک می کند و هم برای کودکان جذاب است. چرا که آنها رنگهای ترکیبی را بسیار دوست دارند. در سطوح کوچک مثل در ورودی، رنگهای گرم و تند مثل قرمز استفاده شده است که آن عنصر را متمایز و مشخص نموده است.

سیستم سازماندهی این مجموعه در پلان خطر است اما با نحوه پله پله قرار گرفتن کلاس ها از حالت یکنواختی راهروها کاسته شده است. همچنین یکسان نبودن زاویه کلاس ها و تعدا نامساوی و طبقات آنها در دو طرف ورودی بر دعوت کنندگی آن افزوده است. وجود ورودی جداگانه برای سالن بازی به آن استقلالی نسبی داده است.

مهدکودک ومدرسه در این مجموعه در یک ساختمان می باشد اما در عین حال بخش مهدکودک و مدرسه دراین مجموعه در یک ساختمان می باشد اما د رعین حال بخش مهدکودک نسبتا مستقل است و در قسمت انتهای راهرو، با یک ورودی جداگانه قرار گرفته است. و بودن آنها در یک مجموعه این امکان را به وجود می آورد که در صورت داشتن برنامه های مشترک با این مرکز برای همین کار طراحی شده است.

v این مکان فضای بازی بچه ها است که تنوعی در آن دیده نمی شود و به علت فقدان فضای سبز و محدود بودن مساحت آن از جاذبه لازم برخوردار نیست.

v در حجم و نمای ساختمان، هیچ حالت کودکانه ای دیده نمی شود و تنها با رنگ آمیزی درهای ورودی و فریم پنجره ها سعی شده است تا اندکی کودکانه شود.

v فضای استخر بسایر معمولی و عاری از هر گونه جاذبه کودکانه می باشد.

v اتاق مخصوص انجام فعالیتهای هنری مثل گل بازی انور کافی برخوردار نیست.

مهدکودک وزارت و اقتصاد دارایی

ساختمان ای مهدکودک نیز برای همین کاربری طراحی شده است و نکته مثبت ا «نزدیکی به محل کار واردین است اما این کودک نیز در چند طبقه طراحی شده است که مناسب بچه ها نیست. فعالیتهای متنوعی در آن برای کودکان تدارک دیده شده است، اما به علت تعداد زیاد بچه ها، از کارایی لازم برخوردار نیست.

v این امکان فضایی برای تفریح بچه ها است که ایمن و جذاب می باشد ولی هر کودک تنها چند دقیقه ای در هفته اجازه استفاده از ان را دارد واین در حالی است که این بخش در میان هال تقسیم یکی از طبقات قرار گرفته است.

v این امکان یکی از کلاس های مهدکودک است که تزئینات و مبلمان در مقیاس کودک در ان به چشم می خورد البته نکته مثبت این فضا مفروش بودن آن است.

v این امکان فضای بازی بچه هاست که هم از نظر نو فعالیت و هم از لحاظ طراحی فضا بسیار متنوع می باشد ولی به علت تعداد زیاد بچه ها در هر کلاس هر کودک تنها یک ربع در هفته اجازه استفاده از این امکانات را داردو این در حالی است که ورودی این مهد از میان این زمین بازی است.

v سالن غذاخوری: نمایش و نقاشی این مهدکودک است و تنوع در رنگهای مبلمان این فضاها حس تعلق را در کودک ایجاد می کند و قابل شستشو بودن آن نکته مثبت دیگرش است.

مهدکودک: Apollo school

آرشتیکت: Herman Hetzberger آمستردام هلند.

ساتمان یان دو مدرسه بر اساس یک الگوی واحد برنامه ریزی شده است بنابراین هر دوی این مدراس مثل دو قلوها نقطه شروع یکسانی دارند و نقاط مشابه بسیاری بین آنها وجود دارد.

اصلی ترین اختلاف بین این دو مدرسه و نحوه قرار گرفتن آنها در سایت و در نتیجه جهت قرار گرفتن پنجره های کلاس آنها نسبت به خورشید است. همین امر کمک می کند تا هر زمان که هر کدام از این مدراس برنامه بخصوصی دارند از این مکان استفاده کنند.

زمین بسیار کوچک و محصور این مدراس در یک محیط سربند و وسیع قرار گرفته است و حالت ویلایی به این ساختمان ها داده است که از لحاظ سیستم شهری با خانه های بزرگ اطرافش نیز هماهنگی دارد.

فضای داخل مدراس نیز حالت یک خانه بزرگ را دارد. کلاس های درس در گروه های دوتایی در اطراف های مرکزی قرار گرفته اند. که برای تمامی فعالیت هایی که باید بیرون از کلاس انجام شود مناسب می باشد.

وجود اختلاف ارتفاع در دو سوی این حال مرکزی و صندلی های پلکانی شکل ان، این فضا را شبیه آمفی تئاتری کرده است که برای اجرای نمایشنامه در گروههای بزرگ و کوچک مناسب است.

v پله اول با رسیدن به ستون تغییر شکل داده و از فرم گرد ستون بیرون می کند که در نتیجه تاکید روی ستون و امکان گشتن به دور آن را فراهم می کند.

v ایجاد سکوی نشستن در زیر پله در قسمتی که تازه پله شروع به بالا رفتن می کند و ارتفاع آن هنوز کم است و در نتیجه فضای دنج و در مقیاس کودک به وجود آمده است.

v ایجاد سکو در دور ستون برای نشستن

---[دانلود]---